V pátek 13. února jsme vystoupili na plese Nadace 700 let města Plzně a byly u toho i kamery TV ZAK. (1:09 - 1:41)
https://www.youtube.com/watch?v=1-1CT780ORM&list=PLLhk7vsswP3AsxGJDo_5jS_AilWjuNxtS#t=23
=========================================================================================
Naše vystoupení na plese o.s Ty&Já 2014 zaznamenaly kamery: https://www.youtube.com/watch?v=JlDwEf3ScIw
=======================================================================================
Marcela Kliková a Michal Plzák už předávají taneční zkušenosti dál.
Tančící učitelka a její prvňáčkové roztleskali divadlo
Nevšední zážitek měly děti z 22. základní školy v Plzni. Přímo na jevišti Divadla Alfa si zatancovaly se svojí učitelkou.
Pátek 13. června rozhodně nepřinesl žádnou smůlu dětem, které jsou organizovány v občanském sdružení Junior club. Ten působí na 22. základní škole. Po náročné přípravě předvedly svým rodičům a známým v plzeňském Divadle Alfa vystoupení, které trvalo přes hodinu.
Na jevišti se střídaly mažoretky v barevných uniformách, které bravurně protáčely své hůlky, s třásní vytvářely hady či rozvinuly velká barevná křídla, děvčata vlnící se v rychlých tanečních rytmech a děti převlečené za opičky.
Ovšem zcela originální vystoupení pak měli ti nejmenší. Žáci první třídy nejprve předvedli módní přehlídku a posléze si zatančili se svojí třídní učitelkou Marcelou Klikovou a Michalem Plzákem. Nutno podotknout, že oba dospělí tanečníci mají k tanci velice blízko a je dobře, že k této úžasné činnosti vedou i děti.
Malí tanečníci se snažili co nejvěrněji napodobovat své dospělé vzory. Úžasně se bavili oni i publikum. Pohybové kreace byly skvělé a právem si všichni vysloužili velký potlesk.
Pochvalu samozřejmě zasluhují také organizátoři, neboť připravit a správně doladit takový pořad není jednoduché. Pohyb dětí na jeviště a zpět do zákulisí, choreografie, zajistit, aby každé dítě mělo při vystoupení vše, co má mít. To vyžaduje zkušenost, trpělivost, dobré organizační schopnosti a také odvahu.
http://www.novinky.cz/vase-zpravy/plzensky-kraj/plzen-mesto/124-25461-tancici-ucitelka-a-jeji-prvnackove-roztleskali-divadlo.html
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Ani naše aktivní taneční zálohy nezahálejí! Stanislav Tolinger a Jana Lišková se věnují hendikepovaným. (Plzeňský deník 14. 11. 2013)
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
O účasti KST III na mistrovství republiky plesových choreografií v Chrudimi 2013 informoval i oficiální web města Plzně
http://www.plzen.eu/obcan/aktuality/z-mesta/atmosferu-kvetna-1945-v-plzni-zazili-i-na-vychode-cech.aspx
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Video z mistrovství republiky plesových choreografií 5. května v Chrudimi
http://chrudim.tv/video_285.html
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
O vystoupení KST III na plese 22. ZŠ, i o sólovém výstupu našich členů Marcely Klikové a Michala Plzáka, se objevila zmínka na serveru novinky.cz:
http://www.novinky.cz/vase-zpravy/plzensky-kraj/plzen-mesto/124-9723-ucitele-nejen-uci-ale-take-tanci-a-skvele-se-bavi.html
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
O vystoupení KST III na plese Diakonie se zmínilo i první číslo nového týdeníku 5+2 dny. (v oranžové bublině)
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Internetové noviny qap.cz o Plese učitelů 2011, kde KST III. uvedl předtančení charlestonu a pomáhal i při výuce tohoto tance
http://www.qap.cz/object/fotoreportaz-ucitele-si-prisli-zatancit-do-mestanske-besedy-14167/article.htm
******************************************************************************************
Tancujeme na anglické písničky, ale noblesa se vytrácí
Jsou věci, které se v české kotlině nemění - ať je u moci Petr nebo Pavel. K nim patří i plesy, bály a taneční zábavy vůbec. I před rokem 1989 se jich konala celá řada. A jestliže dnes představuje absolutní špičku ples města či kraje, tehdy jí byl ples KSČ.
Předtančením na maturitních plesích tehdy kraloval Miloslav Kydlíček, v tanečních doznívala éra manželů Fukarových, které střídali Eva Vysloužilová, Václav Gregoriades a mladý Evžen Krejčík. K tanci vyhrávaly orchestry Oty Hellera, Miroslava Novotného, Vlastimila Pelce a Josefa Mičana. Předtančení na plesích obstarávaly taneční kroužky při Domě kultury ROH. „Vzpomínám si, jak jsem byla pověřena, abych pro ples KSČ připravila předtančení, v němž vystoupí všechny taneční kroužky. Požadavek byl jediný: aby to byl nějaký krásný valčík,“ říká Eva Vysloužilová, která tehdy, v lednu 1989, zvolila Straussův Na krásném modrém Dunaji. „Pro hudbu tenkrát platilo pravidlo, že nesmí mít anglicky zpívaný text. Což byl třeba problém při rokenrolu. Nezbylo než hledat orchestrální skladbu nebo nějaký rokenrol v češtině. Dneska se tomu už jen smějeme,“ dodává.
Režim nepoznamenal ani taneční. Dnes, stejně jako před dvaceti lety, jsou beznadějně vyprodané. Někoho doprovází „garde“, jiný přichází sám. „Dnešní děti jsou samostatnější, přihlášku si vyřídí přes internet samy,“ poznamenává Eva Vysloužilová.
Co se ale určitě změnilo, je chápání společenského oděvu. Dnes lze na parketu běžně vidět ženu v kalhotách či mladíka, který má do obleku tričko. „To se mi vůbec nelíbí, vytratila se noblesa, kterou učili manželé Fukarovi,“ posteskne si kapelník Ota Heller. Eva Vysloužilová však oponuje: „I moderátoři v televizi mají do obleku tričko. Dnes se to považuje za společenský oděv.“
Sedmička Plzeň 29.10.2009
****************************************************************
Plzeň – Na prahu nové plesové sezony se definitivně uzavřela legendární kapitola plzeňského tanečního života. Po těžké nemoci zemřela včera taneční mistrová Vlasta Fukarová. Když loni v dubnu slavila osmdesátiny, byla ještě plná elánu a pohled na gratulanty z řad jejího bývalého tanečního kroužku jí naléval novou energii do života. Na vítězný boj se zákeřnou nemocí to však nestačilo.
S tanečními kursy v západočeské metropoli bylo jméno Vlasty a Milana Fukarových spojováno bezmála čtyřicet let. První jejich absolventi vykročili na parket v roce 1953. Mladou Vlastu přivedl k tanci její manžel a ona mu propadla natolik, že ještě ve čtvrtém měsíci těhotenství tančila ještě skočnou polku.
Kromě Plzně učili manželé Fukarovi v padesátých letech i v dalších městech: v Domažlicích, Horšovském Týně, později se přidaly Plasy, Kaznějov, Horní Bříza, Přeštice, Nepomuk a další. V mnohých z těchto míst byli vůbec prvními tanečními mistry, kteří sem s kursy za mladou generací přijeli. Nejoblíbenějším tancem Vlasty Fukarové byl noblesní waltz a doslova milovala Heubergerovu skladbu Chambre separé. „Tu když jsme jí na plese zahráli, tak byla nadšená a dojatá zároveň,“ vzpomíná Ota Heller, šéf tanečního orchestru, který manžele Fukarovy dlouhá léta provázel.
„Při oslavě osmdesátin nás pobízela, abychom znovu začali tancovat. A taky přiznala, že neviděla Měšťanskou Besedu po rekonstrukci. Chtěli jsme jí obojí splnit a připravujeme setkání po letech. Bohužel, Besedu, ani nás na parketu už neuvidí,“ poznamenává bývalý člen tanečního kroužku Milan Liška.
Poslední rozloučení s Vlastou Fukarovou proběhne v úterý 22. Ledna ve 14 hodin v kostele františkánského kláštera.
Markéta Čekanová
MfDnes, 19. ledna 2008
*****************************************************************
V pátek navždy odešla ve věku 80 let dlouholetá mistrová plzeňských tanečních kurzů Vlasta Fukarová. Společně se svým manželem Milanem prošly jejími kurzy taneční a společenské výchovy desítky tisíc abolventů v Plzni a po celých západních Čechách - Domažlicích, Nepomuku, Tachově, Horní Bříze, Stříbře, Plasích, Kaznějově, Dobřanech. Taneční vedli 30 let od roku 1956 do 1986. Milan Fukar skonal 28. srpna 2004. Poslední rozloučení s Vlastou Fukarovou se odehraje 22. ledna ve 14 hodin v kostele Nanebevzetí panny Marie v Plzni ve Františkánské ulici. Rozloučení se zúčastní rodina, přátelé z tanečních kurzů a je přístupné veřejnosti.
Plzeňský deník, 19. ledna 2008
*****************************************************************
Na prahu nové plesové sezony se definitivně uzavřela legendární kapitola plzeňského tanečního života. Po těžké nemoci zemřela dnes ve věku 80 let taneční mistrová Vlasta Fukarová.
S tanečními kursy v západočeské metropoli bylo jméno Vlasty a Milana Fukarových spojováno bezmála čtyřicet let. První jejich absolventi vykročili na parket v roce 1953. Kromě Plzně učili manželé Fukarovi v padesátých letech i v dalších městech: v Domažlicích, Horšovském Týně, později se přidaly Plasy, Kaznějov, Horní Bříza, Přeštice, Nepomuk a další. V mnohých z těchto míst byli vůbec prvními tanečními mistry, kteří sem s kursy za mladou generací přijeli.
Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let založili manželé Fukarovi taneční kroužek, který existoval až do začátku let devadesátých. Prošlo jím kolem stovky mladých lidí a řada z nich se dodnes potkává nejen na tanečních parketech.
Poslední rozloučení s Vlastou Fukarovou proběhne v úterý 22. Ledna ve 14 hodin v kostele františkánského kláštera v Plzni.
Český rozhlas Plzeň, 18. ledna 2008
****************************************************************
Legenda plzeňských tanečních slaví jubileum
Plzeň – Legenda plzeňských tanečních, taneční mistrová Vlasta Fukarová, slaví dnes osmdesátiny. S tanečními kursy v západočeské metropoli bylo jméno její a jejího muže Milana spojováno bezmála čtyřicet let. První jejich absolventi vykročili na parket v roce 1953.
„Tatínek dělával asistenta taneční mistrové paní Böhmové v Besedě. Když si později namlouval maminku, „vytáhl“ ji od policie, kde tehdy pracovala. A už s ním u tancování zůstala,“ vzpomíná dcera manželů Fukarových, Ivana Maryšková. „Když byla maminka se mnou v jiném stavu, tancovala prý až do čtvrtého měsíce těhotenství i skočnou polku. A když mně byly asi čtyři měsíce, dostala mě na starosti babička a rodiče tancovali dál. Pro ně to nebylo ani zaměstnání. Oni měli tanec nesmírně rádi,“ vypráví Ivana Maryšková.
Kromě Plzně učili manželé Fukarovi v padesátých letech i v dalších městech: v Domažlicích, Horšovském Týně, později se přidaly Plasy, Kaznějov, Horní Bříza, Přeštice, Nepomuk a další. V mnohých z těchto míst byli vůbec prvními tanečními mistry, kteří sem s kursy za mladou generací přijeli. „Maminka milovala waltz! Oba ho tančili rádi. Mně se ale nikdy nepoštěstilo natrefit na partnera, který by ho uměl také tak skvěle jako táta,“ pokyvuje Ivana Maryšková hlavou.
Dcera sice v rodičovských šlépějích nevykročila, nicméně i její život je do značné míry s tancem spjat. „Prožila jsem život v Besedě. Od sedmé, osmé třídy jsem chodila s rodiči na taneční. Mami mě zpravidla chtěla vykázat, ale já jsem praštila v šatně s taškou a šla jsem tancovat. A bylo mi jedno, v jakém jsem kursu,“ směje se drobná žena, která ve tváři nezapře rysy své matky. Později tancovala i v tanečním kroužku, který manželé Fukarovi založili na přelomu šedesátých a sedmdesátých let. Fungoval do první poloviny let devadesátých a prošlo jím kolem stovky dívek a chlapců. „Je hezké, že se stále scházejí. Mají svou téměř úplnou databázi, a tak jsme se s nimi při přípravě oslavy maminčiných narozenin spojili – a kroužkaři jí přijdou také přát,“ v hlase Ivany Maryškové je znát stopa hrdosti a dojetí.
Kromě bývalých členů Kroužku společenských tanců č. 3, jak zněl oficiální název kroužku manželů Fukarových, přijdou Vlastě Fukarové zahrát také muzikanti v čele s Otou Hellerem. Mezi gratulanty bude i další legenda tanečních kurzů – klavíristka Světla Vočadlová, kterou také pamatují absolventi už od padesátých let.
„Maminka prožila celý život na tanečním parketu. K tomu ještě prodávala lístky a dělala další nutné úřednické práce. V dětských vzpomínkách ji vidím vlastně jen ve společenských šatech. Moc jí to slušelo. Vlastně oběma, mámě i tátovi. Byli hezcí a já na ně byla pyšná. Jen jsem je moc neužila,“ uzavírá Ivana Maryšková se stopou smutku v hlase. To proto, že tatínek, Milan Fukar, už zůstává jen ve vzpomínkách.
Markéta Čekanová
MfDnes, 11. dubna 2007
*****************************************************************
Zemřel taneční mistr Fukar
Událost
Na plzeňskou legendu vzpomíná několik generací lidí
Plzeň - Větu, jíž pravidelně zahajoval první lekci společenského chování, totiž: "Člověk je tvor společenský," si pamatují generace lidí z Plzně a okolí, kteří tu chodili do tanečních od padesátých do osmdesátých let. Taneční mistr Milan Fukar byl pojmem, i když jeho noblesní způsoby připomínající první republiku byly možná někomu trochu k pousmání. V sobotu 28. srpna Milan Fukar zemřel. Bylo mu 83 let.
Taneční kurs u této legendy absolvoval i hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann. A přiznává, že na něj vzpomíná rád a s nostalgií: "Kromě toho, že jsme se naučili polku, valčík, waltz nebo tango, nás pan Fukar naučil i jak se pohybovat ve společnosti. Byla v něm noblesa a dával nám lekce společenské výchovy, které tenkrát, v letech socialismu, nebylo možné jen tak někde získat." S tím souhlasí i bývalý plzeňský primátor Zdeněk Prosek: "Noblesních lidí s vychováním je čím dál méně. Pan Fukar nám dal mnohem víc než jen výuku tance!"
Milan Fukar s manželkou vyučovali společenský tanec a chování zhruba čtyři desetiletí. Byli autory nejednoho maturitního předtančení. Více než patnáct let také vedli klub společenského tance, jímž prošla skoro stovka mladých lidí. "V sezoně jsme bývali každý pátek a sobotu na plese. Občas jsme vyjížděli i mimo Plzeň. Vypomáhal jsem mu i v řadě maturitních předtančení. Pan Fukar mě vlastně v mých čtrnácti letech učil chodit. Byl pracovitý, skromný, trpělivý a vždycky z něj vyzařovala pohoda. A hlavně: dokázal roztancovat každé dřevo," vzpomíná dlouholetý člen tanečního kroužku Milan Liška. "Mimo taneční parket se starý pán měnil v jednoho z nás a bavil nás vyprávěním historek ze svého mládí. Ale hlavní pocit, který mi z něj zbyl je, že to byl gentleman ze staré školy, který snad i na koupaliště chodil v obleku," dodává David Rožánek, tanečník, jenž lekce společenského chování dnes zúročuje při své práci v parlamentu.
Poslední rozloučení s Milanem Fukarem proběhne v kruhu rodiny.
Markéta Čekanová
MfDnes, 3. září 2004